Narodowe Czytanie 2020 w MBP Bytom.
Czytanie dzieł klasyki polskiej w ramach Narodowego Czytania staje się już tradycją. Podczas tegorocznej akcji „Narodowe Czytanie” pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej czytana będzie „ Balladyna” Juliusza Słowackiego. Zdaniem Barbary Rędzińskiej, wieloletniej polonistki a także podróżniczki i aktywnej czytelniczki naszej biblioteki:
„Balladyna to tragedia w pięciu aktach, napisana w 1834 r., a wydana w Paryżu w 1839 r. Czy prawie 200 lat po powstaniu może być powodem do przemyśleń dla nas, współczesnych? Jeśli będziemy czytać „Balladynę” uważnie, na pewno dostrzeżemy jej uniwersalne przesłanie. I dzisiaj walka o władzę bywa bezpardonowa, czasem prowadzi do zguby, i dzisiaj ludzie zbyt ambitni dążą do swych celów bez skrupułów, dzisiaj wierzymy, że zło i niegodziwość zostanie ukarane, że dobro zwycięży. Warto o tym pamiętać, czytając klasyka.”
Narodowe Czytanie 2020. Wystawa grupy plastycznej Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku - grupa plastyczna oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Zapraszają na wystawę prac plastycznych inspirowanych "Balladyną" Juliusza Słowackiego lekturą Narodowego Czytania 2020. Autorkami obrazów są panie z grupy plastycznej UTW Bytom, którą od lat prowadzi Pani Marta Hawlicka, znany bytomski pedagog i plastyk. Wystawa jest częścią akcji Narodowe Czytanie 2020 pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.
Juliusz Słowacki „Balladyna” Akt 2 scena 1
Miejska Biblioteka Publiczna jak co roku bierze udział w akcji "Narodowe Czytanie" pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego który powstał dzięki współpracy z bytomskimi społecznikami i artystami.
Kącik Literacki na Blogu
Został stworzony, aby publikować twórczość naszych czytelników. Pisanie i czytanie to zajęcie niezbędne dla młodego humanisty, rozbudzają zainteresowania, poszerzają wiedzę i erudycję. Pozwalają młodym pisarzom odkryć bogactwo języka i promować własną twórczość. Natomiast naszą rolą jako instytucji kultury jest promowanie młodych talentów, uwrażliwiając na piękno języka i ucząc sztuki czytania i interpretacji literatury.
Na początek prezentujemy twórczość Julii Staszak i Filipa Beyera.
Zapraszamy do zapoznania się z twórczością tych sympatycznych, pełnych pasji młodych autorów. Zachęcamy również innych młodych twórców do zamieszczania w naszym Kąciku swojej twórczości (osoby zainteresowane zapraszamy do skontaktowania się z Wypożyczalnią dla Dzieci i Młodzieży).
Zajrzyjcie na bloga i szukajcie wpisów oznaczonych w tytule “Kącik literacki”, gdzie zostały umieszczone krótkie notki o autorach i ich wiersze i opowiadania. Zapraszamy!
Zmarła Jadwiga Rubiniec-Dacków, wieloletnia Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 14 sierpnia 2020 r. zmarła w wieku 91 lat Pani Jadwiga Rubiniec-Dacków, wieloletnia Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Mgr Jadwiga Rubiniec-Dacków kierowała nieprzerwanie Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu w latach 1960 - 1992. Podczas jej kadencji wybudowano nowoczesny gmach główny MBP w Bytomiu i rozbudowano sieć filii w dzielnicach miasta. Zmarła była osobą zasłużoną dla rozwoju kultury w Bytomiu. Wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim zmarłej składają Dyrekcja i pracownicy MBP Bytom.
Akcja "Bezpieczeństwo w sieci"!

Zbiórka charytatywna
Senator RP Halina Bieda, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizują i zapraszają do wzięcia udziału w zbiórce. Zachęcamy do wsparcia!
Lipiec 1974 – Otwarcie gmachu głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomu
LIPIEC 1974 - OTWARCIE GMACHU GŁÓWNEGO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BYTOMIU to wystawa przygotowana na podstawie archiwalnych zdjęć, dokumentujących moment otwarcia gmachu głównego MBP w Bytomiu. Zdjęciom towarzyszą artykuły z Życia Bytomskiego, które reklamowały bogactwo możliwości jakie przygotowano dla czytelników w nowej siedzibie. Na fotografiach zobaczymy zaproszonych gości (Zdzisława Grudnia, Jerzego Ziętka i Pawła Spyrę), ówczesną dyrektor Biblioteki panią Jadwigę Rubiniec-Dacków, bibliotekarzy oraz wnętrze bardzo nowoczesnej, jak na tamte czasy, biblioteki. Zdjęcia przedstawiają wnętrza wypożyczalni dla dorosłych, gabinetu metodyki bibliotecznej, laboratorium języków obcych oraz Rotundy z czytelnią i pokojem bajek. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu w dniach od 10 do 31 lipca.
Ostatnio na blogu:
Losowa książka z naszych półek
