Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 i  Szkoły Podstawowej Nr 4 w minionym tygodniu uczestniczyli w wykładach odbywających się w ramach  projektu. Najpierw wybrali się na „Spacer po dawnym Bytomiu (w oparciu o kolekcję pocztówek)” razem z Czesławem Czerwińskim - pasjonatem historii architektury Bytomia, kolekcjonerem dawnych pocztówek. Spacer był wirtualny, ale niezmiernie ciekawy i emocjonujący. Bytom na pocztówkach sprzed ponad stu lat, podobał się dzieciom najbardziej i z uwagą śledziły zmiany w wyglądzie m. in. bytomskiego Rynku, placu Kościuszki i Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla.

Drugi wykład, którego wysłuchali, nosił tytuł „Rok cały w obrzędy oplatany”, a wygłosił go Sebastian Woźniak, historyki i bibliotekarz. W trakcie wykładu omówione zostały zwyczaje i obrzędy dotyczące wielkiego postu, Wielkanocy, adwentu i Bożego Narodzenia a także tradycje związane z weselem. Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze, a dzieci miały  także okazję do podzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi z tradycjami kultywowanymi w ich rodzinach.

9321

11 października (piątek) o godz. 15.30 zapraszamy, dzieci w wieku 10-13 lat, na wykład „Historia stroju śląskiego w oparciu o najstarsze zachowane kolorowe zdjęcie”, który wygłosi Adam Mankiewicz (miłośnik i propagator rozbarskiego stroju ludowego). Wykład zilustruje nie tylko prezentacja multimedialna, ale autentyczne stroje ludowe będące własnością autora.

5231

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3, Zapisy pod numerem telefonu: 32 787 06 01 wew. 407

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”

 

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież